Artikkel på VG nett

Artikkel på VG nett

Du må være logget inn for å få tilgang til forum. Du kan gjøre det her

Forfatter Melding

05. november 2008 18:16:00

http://www.vg.no/helse/artikkel.php?artid=523733

05. november 2008 18:23:15

Kjempebra at du sendte den linken, Kath happy

05. november 2008 18:52:23

Interessanthappy
kanskje de da begynner med scanning av alle slik at man kan få det stadfestet en gang for alle!

Hadde vært godt å få bevishappy

05. november 2008 21:04:54

Slik scanning hadde vært spennende å vært m på - hvis jeg tør da.
Enn om man ved dette kan få svar da...

Takk for linken

06. november 2008 13:26:02

Man kunne også gå inn der å tipse VG hvis man hadde opplevd selv å ikke bli trodd av lege. Hvis alle som har opplevd å ikke bli trodd sender de en melding, så kan det jo bli enda mer belyst i media.

06. november 2008 14:54:35

Jeg er vel en av de heldige som har blitt møtt med respekt av leger/
spesialister. Men uheldigvis stopper det opp der pga. min saksbehandler
hos Nav trygd.

06. november 2008 16:10:40

Nå har jeg vært inne og lest denne artikkelen for ente gang.... Samtidig slang jeg avgårde et lite tips til VG om all den dårlige behandlingen vi blir utsatt for...

Håper flere sender dem tips/mail om dette tema..Er vi mange nok kan det jo hende de belyser saken happy

...anne.

06. november 2008 17:03:01

jeg har sendt tips om dårlig behandling...

06. november 2008 21:12:49

Jeg har også blitt behandlet med respekt hos leger og spesialist. Og de har så absolutt trodd meg og hjulpet så godt de kan. (Selv om skolemedisinen har lite å tilby på dette området, så har de vært en god støtte).
Men respekten stoppet opp hos nav. Eller, det vil ikke si at de har vært direkte respektløse på nav, eller at de ikke har trodd meg. Men mer at de er likegyldige, de svarer i hytt og pine, og jeg tror ikke saksbehandleren min gidder lese gjennom saken min før jeg kommer en gang, virker ikke slik på de svarene hun gir...

Skulle ønske det ble mer fokus på dette med nav, det er så mange som ikke får hjelp der, og det er jo helt tragisk.... sad

06. november 2008 21:14:13

Ja skriv inn! happy

Jeg kan dessverre ikke det for jeg har en lege som fant det ut fort og før meg og før jeg ble sykemeldt første ganghappy

Håper det framover blir flere som får slik god oppfølging av legen sin som meghappy

Men jeg vet at jeg er heldig for da jeg snakket med det lokale forbundet her så sa vedkommende at legen jeg har er en av de få som faktisk er flink på dettehappy

07. november 2008 10:33:20

så heldig dere er dere som har møtt flinke leger! noen av de som tilfeldigvis finnes i oslo eller? hehe

07. november 2008 11:12:04

Heihappy
Jeg har ikke møtt uforstand hos noen lege.
Jeg har blitt behandlet med respekt hele veien.
At mange føler seg urettferdig behandlet det tror jeg på,både av leger og NAV.
Jeg tror ikke at det er det mest vanlige at de fleste føler seg overkjørte.
Sånn er det med det meste i livet,det er de værste historiene man hører om og det beste hører vi ikke.
Jeg tror neppe at Nav har fortjent all pepper de har fått.
Vi mennesker har lett for å hive oss på en bølge og det oppstår en form for "massesuggesjon".
Jeg ville bli både trist og lei om jeg etter å ha gjort en feil blir betegnet som dum,ulærd,uten kompetanse eller idiot for den sakens skyld.
Om vi tenker oss om skjønner vi at de som er ansatt må ha en viss kompetanse.
Med dette sier jeg ikke at alle opptrer fornuftig i forhold til det de er satt til,men jeg tror langt på vei de fleste gjør så godt de kan innenfor de rammer de har.
Men jeg har stor forståelse for at mange blir frustrert og forbannet.Men da må man gå til kilden og ikke klage til noen som i allefall ikke kan gjøre noe med det.
Dette er ikke kritikk av noen av dere som virkelig sliter,men mine egne tanker og erfaringer,,,,,,,,,
Ønsker de som sliter lykke tilhappy
Dette er bare noen refleksjoner,,,,,,,,,

Hilsen Anneli

07. november 2008 12:35:46

Selvfølgelig kan man ikke ta alle under en kam, Anneli. Det fins sikker saksbehandlere som er mer hjelpsomme og sympatiske enn andre, men de fleste jeg kjenner har en eller annen gang møtt respektløshet på nav. Dessverre. Så jeg mener faktisk at de har fått for lite pepper. De trenger å få en skikkelig oppkvikker, de trenger å skjønne at de må ta seg sammen. Og før de skjønner det, så vil de fortsette å få pepper.

En ting er å gjøre feil, det er jo menneskelig. Men dersom en saksbehandler hadde beklaget feilen så hadde det jo være i orden. Men jeg har aldri hørt om saksbehandlere som beklager seg over noe de har gjort galt. Man kan ikke behandle ulike menneskeskjebner så respektløst at man ikke gidder sette seg inn i de personlige sakene. Jeg syns det virker som om de er drittlei jobbene sine. De går på autopilot. De stenger ute følelsene sine og medmenneskeligheten sin. Kanskje orker de ikke engasjerer seg fordi det blir for tøft, men da må de virkelig se seg om etter en ny jobb. Det samme gjelder jo helsepersonell, man må kunne vise at man bryr seg, at man ønsker å hjelpe, hvis ikke må man finne seg en annen jobb...



07. november 2008 13:19:08

Susanne,jeg sa at jeg forstod,,,,,,,,,,men poenget mitt er at det nytter ikke å bare klage til de som ikke kan gjøre noe med det,men må gå til kilden.
Jeg kjenner veldig mange som har fått god hjelp og blitt behandlet godthappy
Hilsen Anneli

07. november 2008 14:00:58

Anneli, jeg mente ikke å være krass mot deg, selvfølgelig skjønner jeg at du forstår happy
Det er byråkratiet jeg er krass mot blunk

Jeg syns det er vanskelig å gå til kilden og klage på saksbehandleren, fordi jeg er redd for å enda mindre forståelse etter det... Så jeg tør ikke si fra, og sånn er det mange som har det.. derfor er det godt å få ut frustrasjon her på forumet happy

07. november 2008 19:44:24

Heisann Anneli, og Susanne på slutten av denne tråden.
Jeg leste ditt innlegg idag Anneli, og jeg er helt enig i at det er feil å dra aller over en kam, helt enig.
Og jeg har ingenting imot noe enkelt menneske på Nav. Men.. jeg jeg har sett det så mange ganger hvordan Nav systemet sliter på enkelt mennesker, hvordan treg saksbehandling, og stadig nye krav til den enkelte sykmeldte tar knekken på folk. Det er lite som minner om medmenneskelighet, når man skal true utslitte mennesker på nærmere 60 til å omskolere seg, eller sendes hit og dit til spesiallister, og behandlinger, for å trene de tilbake på jobb.. Og det er greit nok, om dette er noe den enkelte sykmeldte selv føler er en mulighet, og noe de tror de kan mestre. Men denne kjøligheten, og mangel på logisk tenkning fra Nav, mange mange ganger er helt skremmende synes jeg. Det jeg leser her på forumet daglig underbygger bare alle de jeg har rundt meg i min foreldregenerasjon, som har slitt i opp til 10 år, for endelig å få litt sjelefred, og en liten trygd. Så jeg er kritisk til Nav, helt klart, og føler ikke vi trenger å forsvare dem. Så jeg ble litt provosert av det du skrev, må innrømme det.. Ikke ta det så personlig da, for alle har rett til sin mening her, så klart.. men jeg føler jeg har så utrolig mange nære rundt meg, som har opplevd alt annet enn velvilje fra Nav, enten de sliter med prolapser, brudd i ryggen, kols, fibromyalgi, hjerteproblemer e. l.
Men dette at Nav står så stor, og innhaver en så stor makt over enkeltmennesker er skremmende synes jeg. Jeg tror ingen drømmer om å leve på trygd, man blir ikke rik av det liksom. Men er man syk burde man slippe all den usikkerheten rundt økonomi.. En ting er at de må være strenge, og alle kan kanskje ikke få sine søknader bevilget, men saksganger!!.. Den er jo så treg!. Og har man ikke vært psykisk knekt fra før, så blir man det garantert mens man er i det systemet der har jeg sett.

Men så klart, vi har alle forskjellige erfaringer med dem, og det er godt det finnes noen gode historier også.

Og som sagt, jeg snakker sak, og Nav her, ikke personlig hverken nåre det gjelder deg Anneli, eller personer som jobber i Nav. De er sikkert overarbeidet som alle andre de og.. men systemet er det noe galt med, og bevilgningene antageligvis.

Marte

07. november 2008 21:12:02

Hei!

Jeg bare lurer på om noen av dere har forslag til løsning på problemet. Myndighetene har jo innrømmet at hele Nav-reformen er en fiasko og beklaget i det vide og det brede. Ansatte hos nav sykmelder seg eller bytter jobb i stor stil. Det er mangel på flinke folk over en stor sko. Vi kan ikke tvangsansette folk i helsesektoren, eller kan vi det? De best utdanna velger bedre jobber. Problemet er kjempestort, men ligger på politisk plan.
Å skrive enda flere historier i VG hjelper ingen. Vi har allerede hørt alle historiene. Vi kjenner problemet, men ikke løsningen. Gode konstruktive kreative ideer er sikkert mer enn velkomne happy

07. november 2008 21:32:53

Ja tenkt om noen hadde funnet en løsning på problemet, Elle, det hadde jo vært fantastisk!
Problemet er vel at alle som trenger hjelp fra nav er for dårlig til å orke å tenke på mulige løsninger på dette problemet. Jeg føler iallefall selv at jeg har mer enn nok med å forholde meg til brev og søknader jeg selv må skrive i forhold til min egen sak, og sånn er det vel kanskje for de fleste andre som er bundet til nav også..


08. november 2008 00:07:44

I artikkelen til VG var det snakk om leger, ikke NAV. Og jeg må si at alle leger bør ta sine pasienter på alvor og kjenne alle ulike sykdommer (diagnoser). Så må de sende pasientene videre til spesialister innen de ulike sykdommene når det er mistanke om at det er noe. (Dårlig formulert, men jeg håper dere skjønner hva jeg mener...)

Annonsører